 |
 |
|
 |
 |
Hvalpe 5 dage
Hvalpe 5 dage
Hvalpene er nu en uge gamle, det går rigtigt godt med dem og de er tæt på en vægt på et kilo
Hvalpe en uge
Hvalpe en uge
Hvalpe en uge
Hvalpene er nu 11 dage og er begyndt at få øjne
Hvalpene er nu 14 dage og de begynder at kunne se og høre og kravle lidt omkring, nogle har været en tur ude af kassen, hvad de slet ikke er tilfredse med, så er det skønt at blive hjulpet tilbage til trykheden
Hvalpe 2 uger
2 uger
Halpene er blevet 16 dage, de begynder at kravle lidt omkring, for at se om der snart er mælke tid
Så blev der mælke tid og alt ånder fred
De er nu 17 dage og 1. gang, de ser mad, de har alle spist og det virker som om det smager godt
Bedstemor hjælper gerne til med pasningen af hvalpene, der nu er blevet 3 uger og har fået deres første ormekur.
Hvalpene er blevet 4 uger, det går rigtigt godt med dem
4 uger og 2 dage og første gang de er ude. De tog alle den nye verden meget flot med halen højt hævet gav de sig til at undersøge den nye verden
Der skal være tid til at slappe lidt af
Så blev der spise tid
Wilmas hvalpe er nu 5 uger og 3 dage og de er blevet vældig dygtige til at lege
De følgende 6 billeder er hvalpene 5 uger og 3 dage
Her er hvalpene 5 uger og 4 dage, de er blevet præsenteret for et rålam. Det var en særdeles spændene oplevelse.
Dr. Seidenkranz og Rasso(hvalpenes far) aflægger hvalpene et besøg sammen med Fru Seidenkranz
Her er hvalpene 8 uger. Dr. Seidenkranz er særdeles godt tilfreds med hvalpene, han mente dog de var lidt hårde ved hans snørebånd
En 5 mdr.`s lilleheden`s E Zorro som hjælper på eftersøgning efter kronhind
Zorro 4 mdr. i stand
3 tæver på 8 mdr. efter Wilma, tilhørende 3 schweisshundeførere, der mødtes en dag, for at træne spor
Einar har netop med Leika bestået schweissreg. egnethedsprøve med en 1. pr. og en kanon kritik. I en alder af kun 9 mdr.
Schweiss træning. Wilma i midten og 2 hvalpe efter Wilma
Leica med fører på 400m/20t, hvor hun blev pokalvinder. Leica blev i en alder af kun 9 mdr. optaget i schweissreg. Da hun bestod egnethedsprøven med en 1. præmie. Hun må dog vente til hun er et år med at eftersøge.
Søren Gejl på schweissprøve i en afslappet situation med Lilleheden`s Zorro
Lilleheden`s E Zorro, ejer Søren Gejl, Varde, netop HD fotograferet med resultatet A, der er ialt HD fotograferet 6 hunde fra kuldet, alle med resultatet A
Lilleheden`s E Gustav tilhørende schweisshundefører Ole Pedersen, Thisted kom den 23 februar 2011 og så Betty`s hvalpe. De hvide pletter skyldes, at det sneede voldsomt, da billedet blev taget.
Lilleheden`E Speja tilhørende Johan Karen`, Sverige
På ruhårsklubbens markprøve fik de 2 unghunde efter Wilma 1. præmie. Tillykke til Ole og Johan.
Lilleheden`s E Steffi på Egnethedsprøve prøve. Jeg kunne konstatere, at hun er klar.
Olav Lyngby med Lilleheden`s E Freja er på Egnethedsprøven i Sønderjylland nået frem til dyret. Derved er Freja optaget i Schweissregistret. Det er en stor dag for en schweisshundefører. Tillykke til Olav.
Lilleheden`s E Speja tilhørerende Johan Karen`, Sverige. Blev 22. maj 2011 1. vinder og best i racen med certifikat og cacib på udstilling i Sverige. Tillykke til Johan.
Lilleheden`s E Leica, tilhørende Einar Møller Sørensen opnåede den 17. august 2011 1. præmie på 1000m 40 timers gammel spor, med en kanon kritik. Leica havde 4 dage forinden fået 1. præmie på 20t. 1000m. med en kanon kritik. Billedet lånt af Annette Laursen.
1. pr. 40t/1000m Einar Møller Sørensen med Lilleheden`s E Leica
Lilleheden`s E Dia og Jan Jensen, Skagen på 1000m 20 timers schweissprøve i Randbøl den 8. september 2011, hvor de opnåede en flot 1. præmie.
Jan Jensen med Lilleheden`s E Betty modtog den 19 oktober 2011 1. pr. på 1000m. 20 timers. Betty blev den 10. Lilleheden hund med 1. pr. på 1000m.
Lilleheden`s Zorro på eftersøgning efter kronhjort i Oksbøl
Mere infoKan li'
| |
 |